Заочні рішення суду. Прийняття, перегляд, набуття чинності.
Цивільний процесуальний кодекс України (далі - Кодекс) передбачає можливість заочного розгляду судових спорів. Стаття 224 Кодексу серед умов проведення заочного розгляду справи вказує неявку в судове засідання відповідача, повідомленого належним чином про дату і місце судового засідання, якщо він не подав до суду заяву про розгляд справи за його відсутності , або суд не вважав причини його неявки поважними. Потрібно сказати, що заочний розгляд справи – не обов'язок суду, а право надане йому законодавством, як засіб боротьби із затягуванням процесу відповідачем. Для можливості розгляду справи заочно необхідно ще одна важлива умова - згода позивача на таку процедуру.
Якщо відповідачів кілька, в такому випадку, заочний розгляд справи може відбутися в умовах неявки всіх відповідачів. Тут вже відповідачі, зацікавлені затягнути процес, можуть, діючи спільно, затягувати процес, перешкоджаючи заочному розгляду позовної заяви. Також заочний розгляд справи не може бути продовжено, якщо позивач у процесі розгляду прийняв рішення про зміну предмета і підстави позову, розміру позовних вимог. У цьому випадку суд зобов'язаний оповістити про такі зміни відповідача, попередньо відклавши заочний розгляд справи .
Сама процедура заочного розгляду справи мало чим відрізняється від звичайного виробництва: заслуховуються пояснення позивача, вивчаються надані ним докази, далі - судові дебати і прийняття рішення судом.
Після оголошення заочного рішення, його копія повинна бути спрямована відповідачу не пізніше трьох днів. Термін та порядок подання заяви про його перегляд повинні бути вказані безпосередньо в рішенні. Стаття 228 Кодексу визначає, що заочне рішення може бути переглянуте тим же судом, який його виніс .
Для отримання можливості перегляду заочного рішення відповідач повинен протягом 10 днів з моменту отримання його копії подати відповідну заяву. Вимоги до форми і змісту заяви чітко передбачені статтею 229 Кодексу .
Серед іншого, відповідач зобов'язаний у заяві послатися на обставини, що свідчать про шанобливе характері причин його неявки в судове засідання і неповідомлення про них суду. Кожну обставину повинно підтверджуватися доказами. Крім того, необхідно подати докази, якими відповідач обґрунтовує свої заперечення проти позовних вимог позивача. Заява також має містити вимогу про перегляд заочного рішення і перелік доданих до неї матеріалів.
До заяви також слід прикласти його копії, а також копії всіх доданих до неї матеріалів, в тій кількості, скільки осіб бере участь в процесі.
За перегляд заочного рішення передбачена сплата судового збору в розмірі 0,1 розміру мінімальної заробітної плати. До заяви про перегляд заочного рішення обов'язково прикладіть квитанцію про сплату судового збору.
Прийнявши належно оформлену заяву про перегляд заочного рішення, суд повинен невідкладно надіслати копії заяви та доданих до неї матеріалів іншим учасникам процесу і одночасно повідомити всі зацікавлені сторони про час і місце розгляду заяви. При цьому суд обмежений термінами розгляду заяви - п'ятнадцять днів з моменту надходження до суду.
Скасувати заочне рішення суд може, якщо вважатиме, що причини відсутності відповідача в судовому засіданні поважні і докази, на які він посилається мають істотне значення для правильного вирішення справи. Інших підстав для задоволення заяви Кодекс не передбачає.
Заочне рішення набирає законної сили якщо відповідач пропустив встановлені Кодексом строки для подання заяви про перегляд заочного рішення чи апеляційної скарги, або апеляційний суд відмовив у задоволенні апеляційної скарги на заочне рішення .
Помічник судді
Сакського міськрайонного суду АР Крим Дубовська Г.А.